14 czerwca 1940 roku hitlerowcy deportowali do nowo utworzonego niemieckiego obozu Auschwitz 728 Polaków, głównie młodych mężczyzn: harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej. Był to pierwszy w historii masowy transport więźniów do obozu koncentracyjnego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia dnień
14 czerwca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Zaczęło się w Tarnowie 13 czerwca, gdy z tarnowskiego Zakładu Karnego – przekształconego przez okupanta w więzienie polityczne – wytypowano 753 osoby i późnym popołudniem przewieziono do łaźni żydowskiej, gdzie spędzili noc. Wczesnym rankiem wyprowadzono ich z mykwy, uformowano w kolumnę i pod silną eskortą policji przeprowadzono pustymi ulicami Tarnowa na rampę kolejową w pobliżu dworca. Do pociągu wsiadło 728 więźniów, los 25 jest nieznany. Tego samego dnia tych 728 młodych mężczyzn trafiło do najokrutniejszego miejsca na ziemi. Tylko ok. 200 z nich przeżyło. W lipcu 2019 roku odszedł w wieku 97 lat ostatni świadek tych wydarzeń.
Tarnowska Konfederacja Motocyklistów WATAHA - od lat - każdego 14 czerwca wczesnym rankiem wyrusza z Tarnowa spod pomnika Pierwszego Transportu przy Starej Łaźni do Oświęcimia, by uczcić pamięć o ofiarach tamtych wydarzeń.
14 czerwca 2020 roku obchodziliśmy 80 rocznicę wspomnianej deportacji. W Rajdzie Pamięci miało uczestniczyć 728 motocykli, niestety obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią zmusiły nas do odwołania Rajdu w takiej formie. Mimo to i tak w Rajdzie uczestniczyło około 200 motocykli.